İZOLASYON CEKETLERİ

Vana Ceketi

 

Endüstriyel izolasyon uygulamalarına dair geleneksel metotlar günümüzde farklı alternatiflerle desteklenmekte ve geliştirilmektedir. Bu yeni alternatiflerin en dikkat çekici olanı ise sökülebilir esnek izolasyon ceketleridir. Bu ceketler buhar türbinlerinde, eşanjörlerde, baca ve egzoz çıkışlarında ve muhtelif ekipman gövdelerinde kullanılabildikleri üzere en çok boru hatları üzerindeki vana ve flanş gibi bağlantı elemanlarında kullanılırlar. Bu makalede genel olarak “Vana Ceketi” olarak bilinen bu ürünler hakkında üretimden son kullanıcıya kadar INSPRO tecrübelerinden yararlanarak önemli olduğunu düşündüğümüz bilgileri paylaşacağız.

Vana ve Flanş izolasyonları geleneksel olarak sökülebilir tipte dizayn edilirler çünkü bu elemanlar işletme esnasında gerek kalibrasyon gerekse tamirat veya diğer ihtiyaçlardan dolayı sıklıkla müdahaleye gereksinim duyarlar. Vana Ceketi uygulaması bu noktada akla gelen ilk çözümlerden biridir zira diğer metotlara kıyasla daha esnek ve kolay uygulanabilen bir metottur. Doğru tasarlanan vana ceketleri işletmelerin ısı kaybından dolayı katlandıkları maliyetleri en aza indirirken bakım vb. müdahale durumlarında tekrar kullanılabilen son derece pratik ürünlerdir.

Ceket tipi uygulamalarda doğru dizayn yapabilmek için ekipman ölçülerini, ekipman içerisinden geçen akışkan sıcaklığını, dış etkenleri ve ekipmanın çalışma prensiplerini eksiksiz biliyor olmak gerekmektedir. Bu değerler sayesinde gerekli hesaplamalar yapılarak kullanılacak malzemeler ve üretim yöntemi seçilmelidir.

Vana ceketi uygulamalarında herhangi bir ekipman kullanımına ihtiyaç duyulmadığı için, dar ve erişimi kısıtlı alanlarda uygulaması basittir. Test ve Devreye alma süreçlerinde kolay sökülür ve takılır olması sebebi ile malzeme sarfiyatını minimuma çeker, söküm/takım süresinde ciddi bir avantaj elde edilir. İlk yatırım maliyetleri birçok uygulamaya göre daha düşük seviyede iken fiyat/performans konusunda da iddialı bir yöntemdir.

Vana ve flanşlar için sökülebilir tip izolasyon ceketleri son dönemde popüler uygulamalardan biri olmakla beraber ciddi mühendislik hesaplamaları ve malzeme bilgisi gerektirmektedir. INSPRO, bu alandaki engin üretim ve uygulama tecrübesi, mühendislik anlayışı ve geniş tedarik zincirinden yararlanarak, kaliteden ödün vermeden en iyi ürün ve hizmeti müşterilerine sunmaktadır.

Scroll to Top